В Україні понад 80% дітей мають рівень 25(ОН)D3 – основного маркеру забезпечення "сонячним вітаміном" – нижчий за критичний показник 30 нг/мл. А отже, для їх нормального розвитку треба вжити термінових заходів.

До теми Молодість надовго: як вітамін Д допоможе попередити передчасне старіння

Чим загрожує брак вітаміну Д у дітей

Кальцифероли, які ми більше знаємо як вітаміни групи Д, впливають на здоров'я дитини задовго до її народження – з внутрішньоутробного періоду. Якщо вагітній жінці їх бракує, то дефіцит буде й у плоду.

А це означає ризик вроджених аномалій у немовляти (від катаракти до дефектів будови головного мозку), а також підвищений ризик виникнення небезпечних захворювань у дорослому віці, зокрема:

  • аутоімунних та алергічних,
  • цукрового діабету,
  • ожиріння,
  • раку.

Вітамін Д бере участь у формуванні імунної відповіді впродовж усього нашого життя, але особливо це важливо на ключових етапах розвитку – одразу після народження та у підлітковому віці. Адже в ці періоди дитина активно росте, тож метаболізм вітаміну Д прискорений – він використовується дуже швидко.

Дефіцит вітаміну Д у дітей віком до трьох років спричиняє рахіт, а у старшому віці може обернутися остеопенією, остеопорозом та функціональними розладами життєво важливих органів і систем.

Отримати достатню кількість вітаміну Д з їжі неможливо – для цього нам щодня довелося б випивати по 100 склянок молока, з’їдати 500 грамів жирних сортів риби та кілька десятків яєць.

Сонячні ванни також не надто допомають: в умовах підвищеної хмарності, туману та забрудненості повітря синтез вітаміну Д3 в шкірі вповільнюється більш ніж удвічі.

Та й у сонячних регіонах проблема дефіциту Д серед дітей також поширена. Адже сонячне світло спектра УФ-В не проникає через скло, одяг та сонцезахисні креми, які чи не щодня використовують у період найактивнішого сонця – улітку.

Окрім того, активність синтезу вітаміну Д3 в шкірі залежить від ступеня пігментації шкіри: з посиленням засмаги синтез вітаміну Д падає.


Сонячне світло не вбереже від дефіциту вітаміну Д / Фото Unsplash

Рекомендовані дозування вітаміну Д для дітей та підлітків

Як показали клінічні дослідження, норма рекомендованого споживання дітьми вітаміну Д (400 – 500 міжнародних одиниць (МО) на добу) застаріла: для сучасних реалій вона є суттєво заниженою.

Під час V Конгресу педіатрів України фахівці дійшли висновку, що оптимальна профілактична доза вітаміну Д3 для дітей у віці до 3 років має становити 1 000 – 2 000 МО на добу (залежно від клінічного перебігу вагітності в матері та здоров'я дитини).

На думку Служби продовольства й харчування США (Food and Nutrition Service), безпечною добовою дозою для дітей першого року життя є 1 000 МО вітаміну Д3, а для дітей старшого віку, вагітних та матерів у період грудного вигодовування – 2 000 МО.

Схема призначення вітаміну Д дітям та підліткам залежно від віку:

  • Для дітей у віці до 4 місяців: 500 МО на добу.
  • Для недоношених дітей: 800 – 1 000 МЕ на добу.
  • У віці від 4 місяців до 4 років: 1 000 МО на добу.
  • У віці 4 – 10 років: 1 500 МО на добу.
  • У віці 10 – 16 років: 2 000 МО на добу.

Проте слід мати на увазі, що це загальні рекомендації. Точне дозування вітаміну Д має призначати лікар з урахуванням результатів лабораторних досліджень та віку дитини.

Не менш важливо обрати якісну дієтичну добавку, виготовлену за суворими європейськими стандартами. А якщо йдеться про дітей, то значення мають також невеликий розмір та нейтральний смак таблеток: це вбереже нерви не лише дитини, а й ваші.

Мінітаблетки "Декап" чудово підходять як дорослим, так і дітям. Невеличка піґулка містить вітамін Д у формі холекальциферолу.

Препарат виготовляють на GMP-сертифікованому заводі в Польщі у двох дозуваннях: 2 000 та 5 000 МО.

Пам’ятайте: дитяче майбутнє – у ваших руках. Вчасно виявивши та ліквідувавши дефіцит вітаміну Д, ви вбережете свою малечу від багатьох проблем зі здоров’ям.