Компанію COVAX створили для забезпечення справедливого розподілу вакцин, особливо в країнах з низьким рівнем доходів. В рамках ініціативи понад 80 мільйонів доз вже доставили у 129 країн.

До теми Рекордна кількість українців вакцинувалася від коронавірусу за минулу добу

Але це приблизно на 200 мільйонів доз менше, ніж ми хочемо,
– заявив журналістам Брюс Ейлвард, помічник генерального директора ВООЗ.

COVAX закуповує вакцини на кошти з пожертв. Ще близько 150 мільйонів доз пообіцяли надати багаті країни, але це все одно не розв'яже проблему.

Ми готуємося до невдачі, якщо не отримаємо дози зараз. Ми ще не на правильному шляху: у нас недостатньо доз з достатньої кількості країн, аби змусити світ вийти з цієї ситуації,
– заявив Ейлвард.

Він додав, що нині існує "2 великі проблеми":

  • Під час обговорень щодо постачання вакцин уже мало уваги приділяється періоду червень – липень, а це означає, що на цей період в постачаннях COVAX буде прогалина.
  • Інша проблема – це просто масштаби вакцинації. Якщо в COVAX планують вакцинувати не менше 30 – 40% населення світу у 2021 році, до кінця вересня вони повинні провести вакцинацію ще 250 мільйонів людей.

Що таке COVAX?

Це глобальна ініціатива, яка об'єднує 180 країн світу. Основна мета цього механізму – прискорення розробки й виробництва вакцин проти COVID-19 та гарантія справедливого і рівного до них доступу.

Окремий фінансовий фонд викуповує потенційні вакцини, щоб щонайменше 20% населення кожної зі 180 країн-членів могли отримати щеплення.

Ініціатива була створена для боротьби з нерівністю – ще тоді прогнозувалося, що багаті країни скуплять більшість доступних доз COVID-вакцин.

Темпи вакцинації у світі досить нерівномірні:

  • По всьому світу використали вже понад 2 мільярди вакцин проти коронавірусу.
  • Але з цих доз 37% ввели в країнах з високим рівнем доходу, на які припадає 16% населення світу.
  • Всього лише 0,3% доз використали у 29 країнах з найнижчим рівнем доходу, де мешкає понад 9% населення світу.

Програма COVAX теж зазнала несправедливості

Програма COVAX сама постраждала від нерівності у розподілі вакцини та від затримок постачань.

Нині вакцини від AstraZeneca становлять 97% отриманих ініціативою доз, решта – Pfizer-BioNTech.

Інститут сироватки Індії, який виробляє дози AstraZeneca, повинен був стати основою ланцюжка постачання механізму COVAX. Однак Нью-Делі обмежив експорт вакцин, аби зупинити руйнівне поширення коронавірусу в країні.

Нещодавно в інституті заявили, що сподіваються відновити постачання для COVAX впродовж наступних декількох місяців.