Що відомо про нові спалахи вірусу Ебола, на скільки смертельна хвороба та чи існує проти неї вакцина – читайте у матеріалі Здоров'я 24.

До теми Люди помирають: Гвінея офіційно оголосила про початок епідемії Еболи

Спалах Еболи у Гвінеї

  • BBC повідомило, що 14 лютого 2021 року уряд Гвінеї оголосив про епідемію хвороби Еболи в субпрефектурі Гуеке та у префектурі Нзерекоре, що на південному сході країни.
  • Станом на 15 лютого у Гвінеї виявили 7 хворих, 3 з яких вже померли. Поки що джерела вказують на те, що нульовим пацієнтом може бути медсестра однієї з медичних установ. Її поховали 28 січня в районі на південному сході Гвінеї, який межує з Ліберією.
  • Після церемонії у деяких з людей, які були там присутні, проявилися типові симптоми для вірусу Ебола, зокрема: діарея, нудота, лихоманка та кровотеча.
  • Відібрані зразки підтвердили, що пацієнти потерпають від геморагічної лихоманки Ебола. У Ліберії інфікованих поки що не виявили, але президент країни Джордж Веа вже дав розпорядження привести в стан підвищеної готовності органи охорони здоров'я.


Спалах Еболи у Гвінеї, 2014 рік / Фото Getty Images

Спалах Еболи у Конго

  • Згідно з даними ВООЗ, 7 лютого 2021 року МОЗ Демократичної Республіки Конго (ДРК) теж оголосило про спалах лихоманки Ебола. Нині відомо про 4 хворих, 1 з яких помер.
  • ВООЗ вже внесла інформацію про цей спалах до переліку поточних надзвичайних ситуацій у сфері охорони здоров'я у світі.
  • Вперше хворобу виявили у жінки з провінції Північне Ківу, що на сході Демократичної Республіки Конго, який межує з Руандою та Угандою. Її чоловік раніше хворів на Еболу, але зміг подолати хворобу. Натомість його дружина померла в реанімації 4 лютого. Точний діагноз лікарі встановили вже після смерті жінки.
  • Особливо ВООЗ та місцеву владу насторожує те, що померла жінка була пацієнткою принаймні трьох медичних установ у двох різних районах. Натомість поховали її в третьому. Поки що епідеміологи виявили 117 людей, з якими контактувала хвора.


Спалах Еболи у Конго / Фото AP

Що таке Ебола

Ебола – це вірус, який спершу викликає раптову лихоманку, сильну слабкість, біль у м'язах та горлі. Інкубаційний період – від 2 до 21 дня.

Симптоми лихоманки Ебола

  • Раптові лихоманка, головні й м'язові болі, біль в горлі;
  • Блювота, профузний пронос, висип на розгинальних поверхнях кінцівок, порушення функції печінки й нирок;
  • Часті внутрішні й зовнішні кровотечі (кров в калі, кровоточивість ясен, маткові кровотечі).

Смертність внаслідок Еболи

Вірус лихоманки Ебола набагато небезпечніший за COVID-19. Згідно з даними ВООЗ, середня летальність внаслідок лихоманки Ебола становить близько 50%. Летальність в минулих спалахах коливалася від 25% до 90%.

Як передається Ебола

Хвороба ще повністю не вивчена. Вважають, що вірус потрапляє в людину при контакті з кров'ю, біологічними рідинами, виділеннями шимпанзе, горил, антилоп, дикобразів і кажанів. Від людини до людини передається контактним шляхом – через слизові оболонки й пошкоджені шкірні покриви, з кров'ю, виділеннями, біологічними рідинами хворих людей, а також при контакті з забрудненими ними матеріалами (одяг, постіль). Велика ймовірність зараження статевим шляхом.

До теми У Конго виявили хвору на вірус Ебола, терміново розшукують усіх контактних людей

Лікування лихоманки Ебола

Етіотропного (противірусного) лікування немає. Застосовуються патогенетична і симптоматична терапія.

Чи існує вакцина

Для боротьби з вірусом Еболи випробовували 8 вакцин, але схвалили лише 1. 11 листопада 2019 року Європейська Комісія надала експериментальній вакцині проти Еболи під назвою "Ервебо" ( rVSV-ZEBOV) тимчасову реєстрацію.


Вакцина проти Еболи "Ервебо" / Фото Usarmiid

Препарат розробили компанії Merck Sharp & Dohme BV. Від 2020 року вакцину зареєстрували й у США.