Здивовані? Тим часом це серйозна медична гіпотеза. Згідно з нею, надмірна чистота шкодить імунітету.

До теми Ефективні способи, які допоможуть тримати імунітет в тонусі

Суть гігієнічної гіпотези

1989 року британський епідеміолог Девід Стракен припустив, що, контакт із раннього дитячого віку зі збудниками хвороб розвиває імунну систему. І навпаки: обмеження впливу паразитів, бактерій та вірусів значно підвищує ризик виникнення алергії, астми та інших автоімунних захворювань у зрілому віці.

Пояснення цьому просте: Т-клітини імунітету активізуються у відповідь на інфекційні подразники. Тобто імунну систему слід "прокачувати" так само, як і м'язову.

Чому важливо тренувати імунітет

Імунна система — це складна сукупність органів, тканин, клітин та молекул, за допомогою яких наш організм "відбиває" атаку вірусів, бактерій, грибків та інших потенційно небезпечних патогенів.

Першим і основним способом тренування імунітету є контакт із зовнішнім світом. Із моменту народження ми переходимо від стерильних умов материнської утроби до світу, населеного мільярдами мікроорганізмів. І на "знайомство" з ними наш організм нерідко реагує підвищенням температури, виділеннями з носа, запаленням горла. Так загартовується імунна система.

За спостереженнями медиків, люди, що з дитинства контактували з різноманітними мікробними спільнотами (родичів, сусідів, домашніх тварин), зазвичай мають потужну імунну систему. Натомість ті, хто змалку жив в ідеальній чистоті, потрапивши в нестерильні умови, виявляються не спроможними захищатися.


Імунітет дитини потребує контакту з зовнішнім світом / Фото Unsplash

Докази на користь гігієнічної гіпотези

Згідно з результатами досліджень, опублікованими в Journal of Allergy and Clinical Immunology, "нині люди перебувають в настільки стерильному середовищі, що це може завдати їм шкоди".

Так, за останні 20 років значно почастішали випадки астми та алергії. І деякі медики пояснюють це саме гігієнічною гіпотезою. Мовляв, через те, що пацієнти в ранньому віці не контактували з достатньою кількістю бактерій, їхня імунна система неадекватно реагує на алергени.

Доведено, що на алергічні та інші імунні захворювання значно частіше хворіє населення розвинених країн, де санітарна культура перебуває на найвищому рівні.

Також науковці зауважують: у підтриманні здоров'я аж до глибокої старості важливу роль відіграє мікрофлора кишечника, шкіри та дихальних шляхів. Отже, вплив різноманітних бактерій нам потрібен упродовж усього життя.

Баланс і міра

Безумовно, чистота (тіла та навколишнього середовища) – важлива умова здорового життя. Проте це не означає, що слід фанатично чистити всі поверхні, надмірно користуватись антисептиками, обмежувати контакт дітей зі світом. Адже так ми блокуємо вплив не лише збудників хвороб, а й корисних організмів.

То як нам уникнути хвороб, що спричиняються шкідливими бактеріями, і водночас підтримувати здоровий баланс мікрофлори в організмі? Звичайно, не слід кидатися в іншу крайність – зовсім відмовлятися від правил гігієни. Просто пам'ятаймо про міру та додаткові способи зміцнення імунітету.

Для потужного імунітету важливо:

  • різноманітно харчуватися,
  • займатися спортом,
  • налагодити режим сну,
  • уникати тривалих стресів,
  • вчасно робити потрібні щеплення,
  • не зволікати з лікуванням хронічних захворювань.

Захисну здатність організму посилює також прийом натуральних імуномодулюючих засобів. Приміром, таких, як "Імунсил D3" виробництва української компанії "Нутрімед". Маючи у своєму складі насамперед 1-3, 1-6 бета-глюкани, що сприяють безпечному “тренуванню” імунітету, в першу чергу макрофагів та моноцитів, що стоять на передовій захисту нашого організму.

Як бачимо, щоб тримати імунітет у тонусі, слід дотримуватися комплексного підходу. Більше рухайтеся, частіше спілкуйтеся з рідними та близькими, дбайте про повноцінний раціон. А забезпечити організм поживними речовинами вам допоможе "Імунсил D3".