Росія і Китай щосили намагаються підірвати довіру до західних вакцин, інститутів ЄС і західноєвропейських стратегій вакцинації. Для цього вони використовують контрольовані державою ЗМІ й соціальні мережі, зокрема й офіційні дипломатичні сторінки.

До теми Тисячі ботів виступають проти вакцинації в українському фейсбуці: як їх виявити

Особливості російської дезінформації

До російської кампанії з просування вакцини "Супутник V" залучені державні органи, державні компанії та державні ЗМІ. Але російські офіційні особи не лише просувають "Супутник V", а й дезінформують та кидають звинувачення у бік Європейського союзу, насамперед в "саботажі" російської вакцини.

Прокремлівські ЗМІ та навіть офіційний акаунт "Супутник V" у твіттері часто пишуть повідомлення, у яких намагаються підірвати довіру суспільства до Європейського агентства з лікарських засобів (ЕМА) – поставити під сумнів його процедури та політичну неупередженість. Посіявши недовіру до ЕМА, в Росії планують підірвати й фрагментувати загальноєвропейський підхід до забезпечення поставок вакцин.

Контрольовані кремлем ЗМІ поширюють дезінформацію про західні вакцини й звинувачують ЄС в "невдалій" вакцинації або боротьбі з коронавірусом. Але існують і повідомлення, які націлені на окремі уряди або місцеві ситуації. У їхньому фокусі:

  • звинувачення українського уряду в "геноциді" українців через відмову закуповувати російський "Супутник V";
  • висока оцінка дій білоруського уряду у боротьбі COVID-19, насамперед співробітництво Москви та Мінська;
  • критика Грузії за рішення використовувати вакцини, надані COVAX, а не "Супутник V", і звинувачення Тбілісі в замовленнях з Заходу.

Риторика Китаю

Китай також просуває свої вакцини як "глобальне суспільне благо".

  • Влада акцентує на доступності препаратів і стабільних поставках. В основному повідомлення направлені на країни, що розвиваються, а також Західні Балкани.
  • Особливо китайські ЗМІ полюбляють писати, що західні країни нібито політизують вакцини й вносять свій внесок в "вакцинний розрив", тим самим підкреслюючи різницю між китайським і західним підходами.
  • Звісно, це розбавляють негативними повідомленнями про процес вакцинації в ЄС, звинуваченнями в накопиченні вакцин коштом бідніших країн і неправильному поводженні з вакциною AstraZeneca.
  • Окрім цього, державні ЗМІ Китаю намагаються звинуватити "західні ЗМІ" в нібито подвійних стандартах і відсутності професіоналізму у висвітленні інформації про китайські вакцини.