Тяжкість перебігу коронавірусу визначає тяжкість постковідного синдрому

Керівниця Центру інфекційних уражень нервової системи Олена Панасюк розповіла, що ступінь тяжкості, перенесеної коронавірусної інфекції безпосередньо впливає на ступінь симптомів вже після захворювання.

До теми Визначили період, коли після інфікування коронавірусом зростає ризик інсульту

Зокрема, медики спостерігають збільшення кількості людей, які надходять в медустанови з онкологічними захворюваннями та пухлиною центральної нервової системи.

Спочатку їх первинні симптоми розцінювалися як постковідні – слабкість, головний біль, а коли відправляли їх на МРТ, то виявили злоякісні пухлини,
– розповіла Олена Панасюк.

"Виявляли величезні пухлини"

За словами лікарки, у 10 – 15% під час обстеження пацієнтів з постковідними симптомами, медики виявляють онкологію, яка була прихована.

Це свою чергу негативно позначається на прогнозі одужання онкопацієнтів, адже час було втрачено, пацієнти вчасно не обстежувалися, а "коли стан був критичний виявляли величезні пухлини".

Постковідний синдром потребує вивчення

Крім того, на ситуацію вплинуло велике навантаження під час пандемії, лікарні були переповнені, і не було можливості вивчати постковідний синдром і те, як коронавірус провокує спалах інших захворювань.

Ми почали займатися цією проблемою з червня минулого року і продовжуємо на науковій основі зараз. У великих лікарнях вже є центри, які займаються реабілітацією ковідних пацієнтів,
– додала Олена Панасюк.

Втім, це доступно у великих обласних і районних центрах. Для невеликих населених пунктів і сіл – проблема діагностики, відновлення від постковідних ускладнень – залишається.

Які інфекції може запускати коронавірус

Також лікарка розповіла, що за її спостереженнями, у 25 – 30% випадках розвиваються мікст-інфекції, коли кілька вірусів або віруси-бактерії, після перенесеного коронавірусу можуть реактивувати інші віруси, схильні до тривалого перебування в організмі.

Зокрема, це можуть бути віруси:

  • герпес групи,
  • кір,
  • краснуха

Тож, ті зміни, які відбуваються в нервовій системі, можуть бути обумовлені в тому числі реактивацією інших патогенів,
– зауважила Панасюк.

Це наводить на думку, що вірус певний час може зберігатися в клітині та викликати різні зміни. А проявлятися вони можуть і через десятки років. Лікарка вважає, що вивчення всіх наслідків коронавірусу займе роки.