Атеросклероз проявляється накопиченням жирових відкладень в кровоносних судинах. Коли холестеринові бляшки остаточно звужують артерії й блокують кровотік, стається серцевий напад.

Увага Час подбати про вітамін D: готуємося до сезону застуд

Нині найпоширенішим методом оцінки цих ризиків є комп'ютерна томографія серця, яка вивчає ступінь кальцифікації коронарних артерій. Але цей метод нерідко пропускає ознаки атеросклерозу, який лише розвивається.

Тож вчені зі Швеції вирішили порівняти інформативність КТ серця і КТ-ангіографії – малоінвазивного дослідження судин серця, яке дає нібито більш точну картину про внутрішній стан артерій.

Дослідники проаналізували дані більш ніж 25 тисяч людей без серцево-судинних захворювань в анамнезі, які пройшли обидва обстеження. Вік учасників становив від 50 до 64 років.

Результати дослідження

  • Переважно результати КТ серця оцінюють ризики атеросклерозу в балах від нуля до 400. Вчені встановили, що учасники з нульовими результатами по КТ серця вже мали ознаки атеросклерозу, які виявляла КТ-ангіографія в 5,5% випадків.
  • КТ-ангіографія визначила ті чи інші ознаки атеросклерозу у 42% учасників.
  • У деяких людей ситуація виявилась важкою: у 5% кровотік був звужений на 50% і більше, а у 2% були заблоковані одна або всі коронарні артерії, які постачають кров до серця. Тим часом люди не знали про свій стан і не відчували будь-яких симптомів того, що у них ось-ось може трапитись серцевий напад.

Прихований коронарний атеросклероз поширений серед людей середнього віку. І хоча високий показник КТ серця вказує на серйозні ризики закорковування артерій, не менш важливо, що нульовий показник не виключає атеросклероз,
– заявив автор роботи Йоран Бергстрем.

Подальші спостереження показали, що у чоловіків атеросклероз розвивається приблизно на 10 років раніше, ніж у жінок.