Джерело: 24 канал

В інтерв'ю вона відверто розповіла про свою історію. А також зауважила, як кожен українець може вплинути на ситуацію з онкозахворюваннями в Україні.

Зверніть увагу У МОЗ розповіли про стратегію боротьби з онкологією: що вона передбачає

Про українські реалії для онкохворих

Створювати благодійні фонди для того, щоб робити добрі справи в Україні, а не "підкилимні справи" – не так популярно. Вас на це надихнув власний досвід лікування від лімфоми Ходжкіна 4 стадії з аутотрансплантацією кісткового мозку. Що ви пообіцяли собі робити для онкохворих, стаючи на шлях допомоги?

Все починається з нас. Мабуть, кожен онкохворий пацієнт, кожна людина, яка зіштовхнулась з онкологією, розуміє ситуацію в Україні з лікуванням.

Інеса Матюшенко
Інеса Матюшенко / Скриншот з відео

Потрібно починати з себе. Більшість проєктів, фондів або громадських організацій, які є наразі в Україні для дорослих онкохворих, створені такими пацієнтами як я.

Чого саме вам бракувало в українських реаліях під час лікування і чи можна це змінити?

Якщо нестачу ліків можна компенсувати фінансуванням, то є деякі аспекти, які залежать не тільки від держави, а від нас самих. В нашому суспільстві дуже розвинена канцерофобія (нав'язливі думки, які пов'язані зі страхом захворіти на рак – 24 канал).

У нас немає культури підтримки онкопацієнтів і загалом людей, які зіштовхнулись з якоюсь хворобою. В нашому суспільстві популярне міфічне мислення. Дуже часто люди не довіряють доказовій медицині і звертаються за допомогою не в профільні онкологічні клініки, а намагаються розв'язати (проблему – 24 канал) самотужки.

Варто прочитати Робота на свіжому повітрі сприяє зменшенню ризику одного з видів раку

Я розумію причини цього. Через нестачу грошей на лікування у закладах доказової медицини люди починають шукати простіші варіанти. Так вони збиваються з правильного шляху, втрачають час і звертаються в онкологічні заклади вже на пізніх стадіях.

В Україні немає культури скринінгу. Також українці не звертаються до сімейного лікаря за профілактичними оглядами, а тільки коли дуже "припече".

Думаю, що це комплексна проблема. Кожна людина може на це вплинути: бути відповідальним, не закриватися від інформації і читати якомога більше про онкологію.

Що Україна робила раніше для онкохворих і що вона робить зараз? Коли ми зможемо говорити про позитив?

Остання державна програма, яку прописали для розвитку онкологічної служби в Україні, була у 2016 році. Від того періоду до 2019 року в державі була відсутня жодна стратегія того, як Україна виходитиме зі статусу "другого місця в Європі за онкологічними захворюваннями".

Онкологія
Що Україна робить для онкохворих / Фото Getty Images

Рік тому почали писати Національну стратегію контролю онкологічних захворювань. Прописуватиметься план: конкретні кроки та бюджет під цю стратегію того, як Україна упродовж 5 років покращуватиме допомогу для онкохворих пацієнтів.

Про спримайння діагнозу

Чому люди соромляться свого діагнозу? Чому вони не говорять про хворобу?

Через свій досвід я абсолютно розумію людей, які бояться розповідати про хворобу. Про мій діагноз знало дуже мало людей – тільки мої рідні.

Я не хотіла, щоб на мене дивилися так, ніби в мене смертельна хвороба і я помру через 2 тижні. Я абсолютно себе не відчувала людиною, яка скоро помре.

Я розуміла, що маю онкологічну хворобу. Я розуміла, що маю протокол лікування і повинна його пройти, хоч це буде важко. Навіть коли я спілкувалася зі своїми близькими, бувало, що біля мене починали плакати. Було таке відчуття, що мене вже ховають.

Онкологія
Сучасними методами можна вилікувати онкологію / Фото Getty Images

Є такий стереотип, що рак дорівнює смерть і після поставлення діагнозу немає жодного виходу. Але наразі є сучасні протоколи лікування, таргетна терапія та імунотерапія.

Також є клінічні дослідження, завдяки яким можна отримати лікування безкоштовно найновішими імунізаційними препаратами. Після поставлення діагнозу дуже погана тактика – опускати руки. Потрібно йти до лікарів та обирати шляхи лікування.

Про реабілітацію після одужання

Чи є в Україні реабілітація після онкології: психологічна чи фізична?

Після трансплантації кісткового мозку я прийшла в норму приблизно через 3 місяці. Місяць я провела в лікарні і була лише в ліжку. Мені потрібно було заново вчитися бути активною і загалом звикати до свого організму. Я мала абсолютно новий імунітет.

Якщо ти хочеш підібрати для себе якусь реабілітацію після лікування, потрібно шукати її у приватних клініках. На практиці – її немає.

Цікаво Знайшли спосіб прогнозувати рак грудей на 5 років вперед

Нещодавно ухвалили закон про реабілітацію. 1 квітня стартує нова програма медичних гарантій, в якій теж прописують психологічну підтримку і реабілітацію. Хочеться, щоб це втілювали на практиці.

Inspiration Family
Inspiration Family / Ютуб благодійного фонду

Ми маємо групу на фейсбуці, де є понад 3 тисяч людей. Це пацієнти, яким тільки поставили діагноз, і їхні родичі. Можна звернутися до нас і отримати алгоритм дій. Адже в Україні відсутня дорожня карта пацієнта.

Що варто робити щороку нашим глядачам, аби бути впевненим, що звістка про онкозахворювання не застане їх зненацька?

По-перше, потрібно слухати свій організм. Якщо є швидка втома, підвищена температура (вона може підійматись упродовж якогось періоду), втрата ваги. Це все перші дзвіночки, але не потрібно панікувати. Треба підтримувати контакт зі своїм сімейним лікарем.

Симптоми
Симптоми онкологічних захворювань / Скриншот з відео

Якщо хтось в родині хворів на рак, теж потрібно звертати увагу на цей діагноз. Деякі види раку передаються спадково.