Отже, скільки людей в Україні страждає від тривожних розладів унаслідок хронічного стресу – достеменно невідомо. Однак те, що війна в країні та пандемія COVID-19 значно підвищили рівень тривоги в нашому суспільстві, – незаперечний факт.

До теми Чим тривога відрізняється від стресу і як її побороти

Невтішна статистика: 28% людей у всьому світі мають пожиттєвий ризик перебігу тривожних розладів! У жінок тривожні розлади розвиваються значно частіше, ніж у чоловіків: у 30% зафіксованих випадків проти 19%.

Якщо тривожні розлади не лікувати, з часом пацієнти можуть соціально ізолюватися, перестати взаємодіяти з суспільством, почати зловживати алкогольними напоями, аби втекти від реальності. На фоні розладу у хворого може виникнути депресія, яка ставить під загрозу життя.

Найповніші дані про психічні захворювання, на які можна орієнтуватися, зібрані в Сполучених Штатах. Американці уважно ставляться до свого самопочуття, а національна медична система орієнтована на те, щоб знизити рівень психічних розладів серед жителів країни.

Станом на 2021 рік від тривожних розладів у США страждають 40 мільйонів громадян у віці від 18 років. Це приблизно 18,1% населення.

Які тривожні розлади виникають найчастіше

Генералізований тривожний розлад (ГТР)

У жінок імовірність розвитку цього захворювання вдвічі вища, ніж у чоловіків. Найчастіше ГТР супроводжує інші захворювання.

Основні симптоми:

  • Страх: занепокоєння через можливі невдачі, часте хвилювання, труднощі в зосередженні тощо.
  • Моторна напруженість: метушливість, головний біль, тремтіння, неможливість розслабитися.
  • Вегетативна гіперактивність: пітливість, тахікардія або тахіпное (прискорене дихання), дискомфорт в епігастральній області, запаморочення, сухість у роті тощо.

Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР)

Однаково поширений серед чоловіків та жінок. У третини людей ознаки ОКР вперше виникають ще в дитинстві.

Основні симптоми:

  • Нав'язливі думки (обсесії), що викликають сильне занепокоєння або тривогу.
  • Намагання "відкинути" тривожні думки, перекриваючи їх якимись діями, що з часом перетворюються на ритуал.
  • Людина усвідомлює, що нав'язливі думки не є відбиттям реальності, але не заспокоюється, доки не виконає звичні для неї дії.

Панічний розлад

У жінок це захворювання виникає вдвічі частіше, ніж у чоловіків, при дуже високій імовірності розвитку супутніх захворювань, що супроводжуються сильною депресією.

Основні симптоми:

  • Прискорене серцебиття.
  • Біль у грудях та інші симптоми, схожі на серцевий напад.
  • Надмірне потовиділення.
  • Тремтіння, озноб або припливи жару.
  • Задишка та відчуття задухи.
  • Нудота та/або біль у животі.
  • Запаморочення.
  • Почуття нереальності того, що відбувається (знеособлення або дереалізація).
  • Страх утратити контроль, збожеволіти чи померти.

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР)

До цього захворювання жінки схильні також більше, ніж чоловіки. Найпоширенішим тригером посттравматичного стресового розладу є зґвалтування. При зґвалтуванні в дитинстві дуже ймовірно, що ПТСР триватиме все життя.

Іншим сильним тригером ПТСР є війна, що як ніколи актуально для нашої країни. Заслужений лікар України Віктор Тещук розповів, що неврози виникають переважно в тих військовослужбовців, які побували на полі бою, жили в окопах, зазнали поранень, каліцтва, стали свідками загибелі бойових побратимів, були у полоні.

Скільки саме військових в Україні мають цей тривожний розлад - достеменно невідомо. Але такі пацієнти стали усе частіше відвідувати медичні заклади України. Полковник медичної служби Всеволод Стеблюк розповів, що розповсюдженість ПТСР серед військовослужбовців на Донбасі зросла на 10–15%. Багато з них скінчили самогубством після повернення з зони бойових дій.

Аварії, стихійні лиха, теракти, дискримінація та інші стресові події також тягнуть за собою “спалахи” ПТСР у суспільстві.

ПТСР має багато ознак, але перші та основні симптоми:

  • Невідв'язні думки про травматичну подію.
  • Панічні атаки.
  • Недовіра до інших, антисоціальна поведінка.

Дуже часто ПТСР супроводжують фізичні симптоми, що виникають на тлі хронічного стресу, зокрема:

  • головний біль,
  • постійна втома,
  • тахікардія,
  • втрата апетиту.


ПТСР – серйозний психічний розлад / Фото Pixabay

Також при ПТСР часто розвиваються соціальні тривожні розлади та специфічні фобії.

Як тривожні розлади отруюють життя

Часто люди з тривожними розладами мають симптоми, що спостерігаються при соматичних захворюваннях. Шукаючи фізичного полегшення та ігноруючи свій психічний стан, хворі звертаються за звичайною медичною допомогою. А це затримує встановлення правильного діагнозу та призначення ефективного лікування.

Якість життя при тривожних розладах значно погіршується. Людина не може почуватися щасливою, перебуваючи в полоні страху, тривоги, паніки. Ми маємо на увазі не періодичні переживання, що є нормальною реакцією на стресові чинники. Ідеться про випадки, коли тривожний стан починає керувати людиною тотально: на роботі, у спілкуванні з друзями, в особистому житті, навіть у побутових справах.

Ви також останнім часом постійно напружені? Знизити рівень стресу та поліпшити загальний психоемоційний стан вам допоможе фітотерапевтичний комплекс Анксіомедін від компанії Nutrimed.

Цей засіб зі стандартизованими екстрактами ашваґандги, пасифлори та L-теаніном підходить для корекції легких і помірних тривожних розладів та профілактики захворювань, що виникають через надмірний стрес та тривогу.

Анксіомедін виготовляють із натуральних компонентів провідного європейського виробника EUSA (Франція) за найвищими стандартами якості.