Такі висновки зробили аналітики Центру економіки охорони здоров'я Київської школи економіки. Науковці порахували, що в Україні близько 13,5 мільйонів людей старше 55 років, які є в групі ризику. Відтак їх треба вакцинувати у першу чергу.

Читайте також Pfizer чи Moderna: порівняння вакцин, які ефективні проти коронавірусу

Тобто, навіть якщо всі 6 580 амбулаторій сімейної медицини в Україні, які мають контракти з Нацслужбою здоров’я, щоденно вакцинуватимуть постійний потік пацієнтів по 8 годин на день без перерв і вихідних, це триватиме 6 місяців. І навіть ця кількість — це всього 36% населення, що не гарантує встановлення колективного імунітету.

У реальному ж світі забезпечити таку ефективність практично неможливо, кажуть експерти. А для розгортання додаткових пунктів вакцинації, щоб збільшити пропускну спроможність, необхідні додаткові медичні кадри.

Невтішний прогноз

Крім того, у КШЕ зазначили, що станом на 26 листопада в Україні найвищий у Європі темп захворюваності на COVID-19. Експерти визнали, що Україна рухається між двома найгіршими сценаріями поширення коронавірусу.

Попередньо вони виділили три ймовірні сценарії щодо кількості можливих смертей від COVID-19:

  • Зелений сценарій — найоптимістичніший, але малоймовірний, на думку експертів. Він прогнозує 17 тисяч смертей до кінця року за умови негайного введення локдауну по всій території України.
  • Жовтий сценарій (26 000 смертей) можливий за умови, що карантин вихідного дня спрацює.
  • Чорний сценарій — 33 000 смертей від COVID-19 — справдиться, якщо чинний карантин не спрацює.

Локдаун – це необхідність

Поки залишається імовірним будь-який з трьох можливих сценарії щодо смертності в умовах карантину вихідного дня. Водночас за рівнем захворюваності країна наразі рухається між жовтим і чорним сценаріями.

У КШЕ резюмували, що аналіз практики європейських країн та епідемічної ситуації в Україні свідчить: локдаун потрібно запроваджувати вже сьогодні на один місяць. Після цього області можуть перейти до моделі адаптивного карантину, за умови, що вони повернуть контроль над поширенням вірусу.