Коли людина почувається щасливою або наляканою, її тіло випромінює різні запахи – хемосигнали. Насправді вони ніяк не пахнуть, але можуть викликати в оточуючих відчуття щастя або страху.

До теми Імпульсивно-депресивні егоїсти: пандемія дуже негативно вплинула на психіку та поведінку людей

Це схоже на емоційне зараження. Якщо я відчуваю страх, люди навколо мене відчувають запах мого тіла, і можуть несвідомо почати теж відчувати страх,
– заявив Енцо Паскуале Скілінго, професор факультету інформаційної інженерії університету Пізи, Італія.

Він переконаний, що так само запах щастя може викликати в інших людей позитивний настрій. Тож Енцо сподівається, що вчені зможуть створити його протягом декількох років. Це може бути особливо важливо після пандемії COVID-19, внаслідок якої зросли випадки депресії.

Енцо Паскуале Скілінго координує проєктом POTION, який досліджує хемосинали. Дослідники за допомогою відео викликають у людей страх або щастя, а потім збирають їхній піт, аби проаналізувати, які хімічні сполуки виділяються з кожної емоцією.

Наступним кроком вчених є синтезування цих запахів і дослідження того, як вони викликають емоції у інших людей.

Якщо ми зможемо використовувати запах щастя на додаток до звичайного лікування фобій або депресії, ми зможемо підвищити ефективність терапії,
– зауважив професор Скілінго.

Хемосигнали важливі й для соціальної взаємодії людей

Також дослідники POTION вивчають, як запахи впливають на соціальну взаємодію людей. Ось дещо з їхній висновків:

  • Попередні дослідження показали, що емоційний стан людини може впливати на те, як вона реагує на інших людей.
  • А також на те, як інші люди реагують на неї.
  • Дехто, хто відчуває страх, з меншою ймовірністю буде наближатися до людей або довіряти їм. Натомість оточення буде побоюватися таких людей.
  • Так само з щастям. Чим хтось щасливіший, тим більша ймовірність того, що він буде довіряти іншим людям і приваблювати оточення.

Якби у нас був струмінь щастя.. Якщо ми зможемо знайти якийсь запах, який може викликати щасливий або позитивний, я думаю, ми зможемо допомогти багатьом-багатьом людям,
– заявив професор Скілінго.