Що таке ПЕГ, чому він є у вакцинах

Відтоді, як фахівці повідомили про перші випадки анафілактичного шоку після вакцинації препаратами Moderna і Pfizer-BioNTech, вчені з Кембриджського університету вирішили вивчити ймовірні фактори такої реакції та зупинились на дослідженні компоненту вакцини – поліетиленгліколю (ПЕГ).

До теми Україна другий день лідирує в Європі за темпами поширення COVID-19

Вакцини з мРНК, такі як Pfizer і Moderna використовували ПЕГ для стабілізації ліпідних частинок. У Великобританії це перші ліцензовані мРНК-вакцини, тому дані про алергічні реакції подібного типу обмежені.

Водночас алергія на ПЕГ зустрічається вкрай рідко, хоча алергічні реакції на нього можуть бути дуже важкими, зокрема мати летальний результат.

Як довели, що саме ПЕГ є причиною анафілактичного шоку

Вчені звернулися до 52-річної жінки, яка відразу після введення вакцини Pfizer отримала ознаки анафілактичного шоку. Вивчивши анамнез жінки вчені дізнались про алергічної реакції на кілька продуктів і попередній випадок анафілаксії на ліки, які містили ПЕ, кілька років тому. Крім того, жінка помічала симптоми кропивниці після використання шампунів, гелів для душу та зубних паст з вмістом ПЕГ.

Експеримент з пацієнткою

Через 2 тижні після вакцинації вчені повторно обстежили жінку: за допомогою підшкірного уколу вчені протестували ПЕГ різної молекулярної маси і концентрації (ПЕГ 400, 600, 2000, 3350, 4000, 6000, 8000 і 20000 в концентрації 0,1% і 1%).

Результати, які отримали вчені

Спочатку вчені зафіксували всі негативні результати для ПЕГ в концентраціях 0,1%, проте через 12 хвилин була визначена перша шкірна реакція на ПЕГ 4000 1%.

За шкірною реакцією відбулась системна відповідь – свербіж, кропив'янка, кашель і звуження дихальних шляхів. Розвиток анафілаксії був під контролем лікарів, вони надали відповідну допомогу пацієнтці. На інші допоміжні речовини, такі як полісорбат 80 в концентрації 10% і 20% алергічних реакцій не було зафіксовано.

Наскільки нам відомо, це перша демонстрація здатності ПЕГ у вакцині Pfizer викликати анафілактичний шок,
– йдеться у висновках дослідження.

Перспектива відкриття

Автори дослідження радили людям з алергією на ПЕГ утриматися від використання мРНК-вакцин.

Водночас попри перші попередні заяви, вчені уточнюють, що "алергічна реакція на поліетиленгліколь зустрічається досить рідко, тому вакцини слід вважати безпечними".