Кожен досвід – індивідуальний, і саме він визначає, як людина адаптується у новому середовищі та долає стрес, пов'язаний із цим періодом. Тож як пристосуватись до нових ситуацій, приміром, в університеті, на роботі чи у період пандемії, і як керувати напругою – дізнайтесь далі.

Увага Ефективні способи, які допоможуть тримати імунітет в тонусі

Як правило, повна адаптація, наприклад, до нового місця навчання, триває від 1 до 6 місяців. Найскладнішим періодом вважаються перші 2 місяці.

Пристосування до змін

Здатність пристосовуватися до нових ситуацій або середовища є важливою фазою розвитку людини. Але зміни, навіть позитивні, можуть викликати відчуття стресу та невпевненості.

Для деяких дискомфорт, пов'язаний зі змінами, може здатися непосильним та вплинути на психічне здоров'я. Отже, важливо звертати увагу на те, що ви відчуваєте, і знати, що з цим робити.

Щоб зрозуміти й краще описати, що людина переживає в період адаптації, теоретики визначили фази адаптації. Наприклад, культуролог Герт Хофстеде виділяє 4 основні етапи пристосування до незнайомого середовища:

1. Ейфорія або "медовий місяць". На цій фазі людина відчуває позитив і хвилювання щодо нового середовища, має великі очікування щодо майбутнього.

2. Розчарування або культурний шок. Перші труднощі та кризи. Нова ситуація може не повністю відповідати очікуванням. Це призводить до невдоволення, стресу, нетерплячості, гніву, смутку, почуття самотності та некомпетентності тощо.

3. Прийняття нової ситуації. Поступово розвивається розуміння правил і норм. Людина більше не боїться експериментувати та знову стає соціальною та відкритою. Виникає певна психологічна рівновага.

4. Пристосування. У новому оточенні людина почувається впевнено і добре справляється, зростає почуття приналежності. На цьому етапі людина діє цілеспрямовано.

Важливо підкреслити, що етапи адаптації використовують переважно в культурному контексті, коли людина залишає рідну країну чи місто і починає новий етап за кордоном. Однак ці фази також можна застосувати до будь-яких інших ситуацій.


Період адаптації у всіх проходить по-різному / Фото Giggles

Як безболісно пережити цей складний період

Щоб максимально швидко і благополучно пережити цей період, психологи склали декілька порад.

  • Найголовніше – дайте собі час

Очікувати, що ви одразу змінитеся й адаптуєтеся до чогось нового, як мінімум, безрозсудно. Якщо ви будете суворими з собою, це тільки змусить вас почуватись ізольованим та додасть стресу. Ви повинні усвідомити, що з часом повільно звикнете до всього нового.

  • Згадайте, як ви справлялися з труднощами в минулому

У кожного були моменти, коли людина думала, що ніколи не подолає труднощі. Згадайте, що кидало вам виклик у минулому і як ви справлялися з цим.

  • Зосередьтеся на тому, що ви вже досягли

У період адаптації корисно пригадати всі минулі успіхи – великі чи маленькі. Це сприятиме підвищенню вашої впевненості у собі, а кроки, які ви робите, допоможуть вам зосередитися на цілях.

  • Дослідіть ваш внутрішній стан

Що я відчуваю? Про що я думаю? Поставте ці запитання собі та дайте на них чесні відповіді. Нагадайте, що ви маєте право відчувати будь-яку емоцію.

Якщо це не допоможе і ви відчуваєте тривожність чи стрес – зверніться за допомогою до спеціалістів.

Також без турбот адаптуватися до нових умов допомагають і фітотерапевтичні комплекси. Наприклад, Анксіомедін від української компанії Nutrimed. Засіб виготовлений із натуральних екстрактів та природних компонентів за найсучаснішими стандартами якості. Він містить:

  • екстракт ашваґандги,
  • екстракт пасифлори;
  • L-теанін.

Анксіомедін підходить для корекції легких та помірних тривожних розладів та профілактики захворювань, що виникають через надмірний стрес та тривогу.