У новій статті вчені з Нідерландів довели зв'язок переробленої, жирної і солодкої їжі з групами бактерій, що викликають запальну реакцію.

До теми З'ясували, чому деякі люди постійно хочуть їсти

Деталі дослідження

У дослідженні взяли участь 1 425 людей, близько 550 з них страждали або від запального захворювання кишківника, або від синдрому роздратованого кишківника, решта були здорові.

Вчені аналізували зразки їх калу і записи про харчові звички.

Результати аналізу

Перероблена їжа і їжа тваринного походження сприяли збільшенню кількості шкідливих бактерій і сигнальних шляхів синтезу ендотоксинів. А в кишківнику тих, хто харчувався рослинною їжею і рибою – навпаки – виявили багато організмів, що виділяють коротколанцюгові жирні кислоти, і сигнальних шляхів метаболізму поживних речовин.

Такий взаємозв'язок між дієтою і групами бактерій послідовно спостерігали серед всіх учасників дослідження.

Особлива перспектива цього дослідження полягає в каталогізації певних видів бактерій, що пов'язані зі специфічними харчовими продуктами.

Роль мікробіоти для здоров'я кишківника

Зокрема, вчені виявили зв'язок між великою кількістю Ruminococcus gnavus, Akkermansia muciniphila і протеобактерій з дієтою, багатою переробленим м'ясом, цукром і стравами швидкого харчування.

Ці бактерії виробляють ендотоксини і шкодять слизовій кишківника. Ерозія кишкового бар'єра особливо помітна у тих, чий раціон не містить волокон.

Запальні механізми, залежні від бактерій кишківника, можна мінімізувати обмеживши в раціоні певні продукти.

Щоб зменшити запальні процеси в організмі, слід відмовитись від:

  • продуктів тваринного походження;
  • цукру;
  • переробленої їжі;
  • міцного алкоголю.