Чи отримали нащадки шкідливі мутації

Аналіз проводили на основі біологічних зразків, які зібрали в Україні. Було проведено 2 дослідження: перше не підтвердило того, що опромінення батьків призвело до передачі нових генетичних змін до дитини.

Друге дослідження свідчить про генетичні зміни в пухлинах людей, у яких розвинувся рак щитоподібної залози після впливу радіації в дитинстві чи ембріоні.

До теми Скільки українців пішли б на ліквідацію Чорнобильської аварії: дані опитування

Деталі першого дослідження

Науковці вивчали питання про те, чи призводить радіаційне опромінення до генетичних змін, які можуть передаватися від батьків до дітей.

Вчені відділу епідеміології та генетики раку Національний інститут раку США проаналізували повні геноми 130 людей, що народилися між 1987 і 2002 роками, і їх 105 пар мати-батько. Один або обоє батьків були ліквідаторами або тими, кого евакуювали з найближчих до ЧАЕС місць.

Кожного з батьків оцінювали на предмет тривалого впливу іонізуючого випромінювання, яке могло статися через вживання зараженого молока – тобто молока від корів, які паслися на пасовищах, забруднених радіоактивними опадами.

Дослідники також вивчили геноми дорослих дітей, щодо того, чи відбулись спадкові генетичні зміни у їх ДНК, відомих як мутації de novo.

Мутації de novo – що це?
Мутації de novo – це генетичні зміни, які випадковим чином виникають в гаметах людини (спермі і яйцеклітині) і можуть передаватися потомству, але не спостерігаються у батьків.

Результати дослідження №1

Дані не показали збільшення кількості або типів мутацій de novo у їхніх дітей, що народилися в період між 46 тижнями і 15 роками після аварії.

Кількість мутацій de novo у досліджуваній групі дітей була дуже схожою на кількість мутацій в загальній популяції.

Детально про друге дослідження

Підвищений ризик раку щитоподібної залози був одним з найбільш серйозних негативних наслідків для здоров'я, які спостерігалися після аварії.

Чому удару зазнає саме щитоподібна залоза

Енергія іонізуючого випромінювання розриває хімічні зв'язки в ДНК, що призводить до різних типів пошкоджень.

Результати дослідження №2

Вчені зафіксували генетичні зміни в пухлинах 359 людей, у яких після впливу радіоактивного йоду в дитинстві або у внутрішньоутробному періоді розвинувся рак щитоподібної залози.А також в 81 неопроміненої людини, які народилися більше ніж через 9 місяців після аварії.

Дослідження говорить про те, що рак у людей, які зазнали сильно опромінення, з більшою ймовірністю був викликаний злиттям генів (коли обидві ланцюги ДНК були розірвані, а потім з'єднані їх неправильні частини), а рак у неопромінених або трохи опромінених найчастіше був результатом точкових мутацій (зміни однієї пари "букв "в ключовій частині гена).

чорнобиль
Головне про Чорнобильську катастрофу / Інфографіка 24 каналу

Чорнобильська катастрофа: як це було – дивіться відео