У повідомленні ЗМІ йдеться, що про цей зв'язок заявила "найвища посадова особа EMA". Офіційних повідомлень від регулятора поки що не було, тож поки що незрозуміло, на скільки точна ця інформація.

До теми Завод у США зупинив виробництво вакцини AstraZeneca: причина

Найвища посадова особа Європейського агентства з лікарських засобів (EMA) заявила, що існує зв'язок між вакциною AstraZeneca Covid та тромбами, але причина незрозуміла,
– йдеться в повідомленні ЗМІ.

Пізніше видання BARRON'S написало, що про це під час інтерв'ю італійській газеті Il Messaggero заявив голова відділу вакцин EMA Марко Кавалері.

На мій погляд, ми можемо сказати зараз, що існує зв'язок (тромбозів – 24 канал ) з вакциною. Але ми досі не знаємо, що викликає цю реакцію,
– сказав він.

Кавалері додав, що "в найближчі кілька годин" в EMA скажуть, що зв'язок є. Але їм ще необхідно зрозуміти, як це відбувається.

AstraZeneca та тромбози: коротка історія скандалу

  • На початку березня низка країн зупинили використання вакцини AstraZeneca через випадки тромбозу у вакцинованих.
  • Тоді розробники вакцини запевнили в безпечності препарату, оскільки під час клінічних випробувань таких випадків зафіксовано не було.
  • Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендувала продовжити вакцинацію проти коронавірусу препаратом.
  • Пізніше Європейське агентство лікарських засобів визнало вакцину AstraZeneca безпечною та ефективною. Як заявила під час пресконференції виконавча директорка EMA Емер Кук, вакцина ніяк не збільшує ризик розвитку тромбів. Регулятор заявив, що ризик розвитку тромбів однаковий як і внаслідок вакцинації, так і за її відсутності.
  • Тим часом вчені з норвезького Університету Осло вважають, що причиною тромбозу у вакцинованих пацієнтів стала сильна імунна реакція на препарат.

Що говорить статистика

Вчені та експерти раніше повідомляли, такі випадки й без вакцини зустрічаються у 2 – 5 людей на мільйон за рік. І ті випадки, які змусили країни призупинити використання, були рідкісними. Натомість ризики померти від COVID-19 значно вищі.

Науковий співробітник Інституту фізики НАН України Семен Єсилевський розповів, що ризик смерті внаслідок коронавірусу COVID-19 серед жінок у віці 20 – 59 років становить 3,6 на 100 тисяч населення. Натомість внаслідок тромбозу – 0,45 на 100 тисяч. Тобто серед цієї групи хвороба забирає у 8 разів більше життів.

Чим гірша ситуація з епідемією, тим більше це порівняння буде на користь вакцинації, але якщо захворюваність почне суттєво падати, співвідношення вигоди й ризику може перевернутися,
– зауважив він.